• https://www.facebook.com/Dr-%C3%87etiner-G%C3%BCzellik-Poliklini%C4%9Fi-950512888376652/?fref=ts
Saç, Kaş ve Kirpik Ekimi

Saç Ekimi

Günümüzde pek çok insan, saç dökülmeleri ve kellik sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Kimi zaman yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın, bu rahatsız edici düzeyde ve şekilde olabiliyor. Bunların sebepleri genetik yatkınlıklar, aşırı kilo alımı veya kaybı, kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında metabolik değişimler, ilaç kullanımından doğan yan etkiler, yaşlanma olabilmektedir. Bu sebepleri az çok herkes bilmektedir.

Ancak bunlara kesin ve kalıcı çözümler bulma konusunda sıkıntı yaşarlar. İnsanlar birbirlerine kulaktan dolma, sözüm ona denenmiş bitkisel kürler, ilaçlar önerirler Ancak bunların sağlıklı, güvenli ve kalıcı olduğu da tartışılır.
Bu konuda, teknoloji ilerledikçe, yeni aletlerin çıkmasıyla, saç dökülmesi ve kellik artık kader olmaktan çıktı. İnsanlar, kendi sağlıkları için araştırma yaparak, gerekli uygun koşullara sahip yerlerde, gönül rahatlığı ile konusunda uzman, steril ortamın sağlandığı ameliyathane ortamında yaptırarak, minimum acıyla ve lokal anestezi ile birlikte korkmadan saç ekimi işlemini gerçekleştirebilirler .


Saç ekimi, bireyde saçların güçlü ve neredeyse hiç dökülmeyen, saçın yoğun olduğu bölgelerden alınıp, saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi ile ortaya çıkan estetik operasyondur. Saçın alındığı bölge genellikle, uzmanların donör dominant olarak adlandırdıkları başın yan ve arka kısımlarıdır. Bu bölgede saçlar bireyin hayatı boyunca uzamaya devam eder ve asla dökülmez. Bu bölgeler genetik yapı itibari ile dökülmemeye kodlanmıştır diyebilmek mümkün. Bu bölgeden alınan saçlar, saçsız bölgede işlem gördükten sonra da bu özelliklerini genleri nedeni ile kaybetmezler. Bu yüzden saç ekimi, doğru ve profesyonel ellerde yapıldığı zaman beklenen sonuçları verir ve tekrar dökülme olmasını engeller. Donor dominansı bu nedenler ile saç ekimi işleminde başarıyı sağlayan bilimsel temel olarak adlandırılabilir.

Saç ekimi, işleminde pek çok yöntem kullanılmaktadır ve her geçen gün yeni yöntemler geliştirilmektedir. Saçın temin edildiği bölge, saçın ekildiği bölge ve uygulanan işlemlere göre saç ekimi operasyonu kategorilere ayrılmıştır. Bunlardan bazıları, Fue saç ekimi, Fut saç ekimi, tepeye saç ekimi, protez altına saç ekimi, öne sıkılaştırma ekimi, 3 seans fut üstüne fue, fue düzeltme ekimi, seyrek saç ekimi, şakaklara fue saç ekimi, yanık izine saç ekimi, vücut kılından saç ekimi, sakaldan saç ekimi, sentetik saç ekimi gibi pek çok operasyon sıralayabiliriz.

p-FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

Günümüzde hastalarımızın %99 unda uyguladığımız tekniktir. Bu teknik cerrahi bistüri kullanılmaksızın saç foliküler ünitelerinin bu işlem için yapılmış mikromotor veya mikrodril adı verilen özel cihazlar ile çıkarılması esasına dayanır. 0,6-0,8 mm'lik özel uçlara sahip mikromotor ile cildin üst tabakası, kıl ortada kalacak şekilde alınır ve yine bu işlem için özel olarak üretilen mikropensetlerle her foliküler ünite, alttaki gevşek dokulara hiç bir zarar vermeden çıkarılır. Her bir foliküler ünite
2-5 saç ve kökünü içerir. Bu işlemden önce folikül çıkarılacak bölgedeki saçlar 1-2 mm kalacak şekilde traşlanır. Bayanlarda saç traşlanırken bölgesel olarak bir pencere açılır. Böylece üstten uzanan saçlar ile traş edilen alan da kamufle edilmiş olunur. İşlem öncesinde hastaların rahat etmesi ve ağrı sızı duymasını engellemek, uyuşturulurken rahatlamasını sağlamak amacıyla ağızdan ilaçlar verilir. Hem verici hem de saç ekimi yapılacak alıcı alanda lokal anestezi uygulandıktan sonra alınan tek tek foliküller saçsız alana transplante edilir.

Tekniğin avantajları ;

1 hafta içinde foliküllerin alındığı alandaki minik delikler iz bırakmayacak şekilde kapanır. Arka arkaya veya gün aşırı seanslar uygulanabilir ve her seansta 1500-4500 saç folikülü alınabilir, yani yaklaşık 3000-10000 saç teli 1 seansta ekilebilir. Seanslar arasında klasik teknikte olduğu gibi beklemek gerekmez. Ayrıca verici alanda uyuşukluk, kanama, yara izi ve dikiş alınması gerekliliği yoktur. Ense bölgesinden saçlı deri şeridi çıkarılmadığından iyileşme çok daha hızlı olmaktadır.

Baş bölgesinde yeterince folikül bulanmadığı durumlarda vücudun değişik yerlerinden ( göğüs, sırt, karın, bacak bölgesinden vs. ) foliküler üniteler alınıp başa transfer edilebilir. Bu teknik BHT (body hair transplantation-vücut kılı ekimi) olarak anılır. Kişinin kafa derisindeki saç kılı sayısı, operasyon için hastanın aday olup olmadığını belirlemez.

Tüm bu avantajlarının yanında saç folikülleri tek tek çıkarıldığından klasik yönteme göre uzun süren bir işlemdir. Ancak standart saçlı deri eksizyon tekniğinde (klasik saç ekimi-FUT) ise tek seansta 1500-2000 foliküler ünite elde edilebildiği de göz önüne alındığında işlemin uzun olmasının bir nedeninin de sayısal olarak daha fazla greft alınması olduğu açıktır.

Tabii ki bu teknik ile yapılan ekimlerde sayısal olarak daha fazla saç teli ekilebildiğinden maliyetleri biraz daha fazladır. Ancak tekniğin ilk tanımlandığı dönemlerde daha pahalı olduğu da unutulmamalıdır. Günümüzde teknik oldukça hızlı yapıldığından ve greft sayısına göre fiyatlandırma yapıldığı düşünülürse FUT yönteminden daha da ucuz hale geldiği görülür.

Genetik Saç Dökülmesi Nedir?

Türkiye'deki erkeklerin en büyük estetik sorunu haline gelen androgenetik yani ailesel dökülme problemidir. Erkekler arasında yapılan araştırma sonucunda dökülme nedenlerinin %90’ı genetik  dökülmeden kaynaklanmaktadır. Bu problem sadece beylere özgü olmayıp kadınlar içinde geçerli bir sorundur. Aile bireylerinde anne, baba, amca vs genetik hastalıklar yer alması durumunda aynı problem sizde de olabilir. 

Genetik Olmayan Dökülmeler

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri, aslında bize faydalı olduğuna inandığımız saç kozmetik ürünleridir. Günlük hayatta fazlasıyla kullandığımız jöle, köpük, briyantin, sprey gibi saç kozmetik ürünleri uzun süreli kullanımlar ile saç köklerine oldukça zarar verir ve hücreleri yok etmeye başlar. Saç dökülmelerinde bir diğer etken de, uzun süreli dengesiz beslenme denebilir. Eğer beslenme alışkanlığımızda bir sorun varsa bunun fiziksel anlamda ilk etkisini saçlarımızda görebiliriz. Özellikle yaz aylarında diyet yapan hanımların az protein alması saç dökülmesine sebep olabilir. Protein, saçlar için oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonu sürecinde olan kişi, işlemleri beslenme alışkanlığı ile desteklenmeli ve sık sık protein almalıdır. Saç gelişimi sağlıklı beslenmeyi ve dengeli beslenmeyi gerektirir. 
Bu belirgin etkenler dışında, saç ekimi ihtiyaç doğuran saç dökülmesine neden olan etkenlerden diğerleri; kişiye özel sağlık sorunları ve hastalıklar, travmatik olgular ve hormonel bozukluklardır. 

Genetik Dökülmenin Sebebi DHT hormonu

Evet kabul ediyoruz dünyanın en önemli sorunlarından birisi haline gelen saç dökülmesi, güzel bir yönü ise en yoğun dökülme sorunu olan genetik saç dökülmesi nedenleri, belirtileri ve yapılması gerekenler tamamen çözülmüş durumda, dökülme sorunu yapaşayanlar üzülmek, karamsarlığa kapılmak yerine yapmaları gereken tek şey önlem almak ve saç ekimi uygulaması yaptırmaktır.

Konuya dönecek olursak DHT hormonu genetik saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden birisi, bu sorunu çözmek için faydalanacağınız 3 bilimsel madde vardır. Procapil – Finasterid ve Minoxidil dünya genelinde kabul gören bu 3 madde saç dökülmesine neden olan DHT hormonunun etkisini kaybetmesi için bilim adamları tarafından geliştirilmiştir.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır

Özellikle 20’li yaşlarda kendini gösteren bir sorun genetik saç dökülmesi, 20’li yaşlarda her 100 insanın 15’inde görülmekte olup yaş ilerledikçe hızla artmaktadır.
40 yaşına geldiğinizde ise her 3 insandan birinde genetik saç dökülmesi başlamaktadır. Saçlarda kalite kaybı ile başlayan sorun, saçta uzamama, 2-3cm ilerisine geçmeme, şakaklarda açılma, saç telleri incelme, matlaşma gibi belirtiler ile karşımıza çıkmaktadır.

Genetik Saç Dökülmesi Tedavi

DHT (Dihidro Testesteron) enzim probleminin çözümü için procapil etken maddesi içeren ilaçlardan faydalanacağız, procapil bir ürünün jenerik ismi değil içeriğindeki etken maddedir. Türkiyede bir kaç saç dökülmesi ürününde bulunan procapil maddesi saçlarınızın yeniden çıkmasını sağlayarak, saçlarınızın çıkış hızını da arttıracaktır. Saçlarınızın kökündeki follikül hüclerini besleyip aktive edecektir.

Biotin İle Desteklemelisiniz

Dökülmesini önlediğiniz saçlarınızın tekrardan eski sağlığı ve kalitesine geri dönmesi içinde saçlar için önemli vitamin kaynağı olan Biotin B7 vitamini kullanarak muhteşem günlerinize geri döneceksiniz.

Saç Ekimi ÖncesiSaç Ekimi Anı6 Ay Sonra2 Yıl Sonra

Saç Ekimi ÖncesiSaç Ekimi ÖncesiSaç Ekimi Anı1 Yıl Sonra

Saç Ekimi ÖncesiSaç Ekimi Öncesi1 Yıl Sonra2 Yıl Sonra

Saç Ekimi ÖncesiSaç Ekimi Anı2 Yıl Sonra

 Kaş Ekimi

Estetik görünüş günümüzde insanların çok önemsediği bir durumdur. Yüz, insanın dışarıya açılan penceresidir.
Yüz, görüntü ve gülüş estetiğinde dişlerle birlikte en öneli organdır. İnsanlar, doğuştan veya çeşitli hastalıklar
ya da trafik kazaları, ev ve iş kazaları gibi dış etkiler sonucu yüz estetiğini olumsuz etkileyen rahatsızlıklar yaşayabilmektedirler. Bu durumlar kişilerde psikolojik rahatsızlıklara yol açmakta, yaşama sevincini azaltmakta
ve onların sosyal yaşamlarını etkileyebilmektedir.

Her geçen gün yaşanan tıbbi gelişmeler yüz estetiğinde de kullanılmaya başlanmıştır. Artık saç ekimi gibi kaş ekimi de başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.
Yaşanan kazalar, yanık tedavileri, bazı hastalıklara bağlı kaş dökülmesi problemi veya doğuştan hiç kaş çıkmaması hali, kaş ekimi uygulamasıyla tedavi edilebilmektedir.

 
Kaş ekimi nasıl uygulanır?


FUE tekniği, kaş ekiminde, saç ekiminde olduğu gibi yaygın olarak kullanılmaktadır. FUE tekniği uygulaması kolay basit bir teknik olup operasyona engel ciddi bir hastalığı bulunmayan her yaştaki hastaya uygulanabilir. FUE yönteminde saç kökleri ve onu besleyen dokulardan oluşan küçük üniteler durumundaki saç folikülleri özel olarak geliştirilmiş bir motor yardımıyla doğrusal kesi yapmadan yuvarlak kesilerle ense bölgesinden teker teker alınır.
 
Kaş ekimi kısaca, saç dökülmesinin yaşanmadığı kişinin kendi ense bölgesinden alınan saç foliküllerinin ekim yapılacak kaş bölgesinde önceden açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir.
 
Ekim işleminden önce yapılan muayenede hastaya uygun ve hastanın istediği bir kaş modelini belirlenir. Tespit edilen kaş modeli kalem ile kaş bölgesine çizilerek hastanın operasyon sonrası ortaya çıkacak durumu izlemesi ve tercih ettiği modelin görünümünden emin olması sağlanır.
 
Daha sonra sınırları çizilen alana yeterli yoğunlukta bir görünümü oluşturacak ekim için gerekli saç kökü sayısı belirlenir. Buna göre hastanın kendi ense bölgesinden belirlenen sayıda saç kökü alınır. Kökler mikromotor ya da manuel punch yardımıyla teker teker toplanır. Bu köklerin kişinin kendisine ait olması doku uyumu için gereklidir.
 
Doğal ve güzel bir görüntü için açılacak kanalların yönü çok hassa bir şekilde belirlenir ve bunun için lateral slit ile ekimi yapılacak saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır. Kaş ekiminde çok titiz çalışmak gerekir. Çünkü kaş ekiminde küçük bir hata bile kötü bir görünüme sebebiyet verebilir. Ekim öncesinde ilk olarak kaş bölgesine lokal anestezi yapılır. Verici bölgeden toplanan saç kökleri açılan kanallara, yönleri dikkate alınarak tek tek yerleştirilir. Bu işlem sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissedilmez. Ekim işlemi yaklaşık 2 saat kadar sürer. Ekim sonrasında hasta evine dönebilir. Hasta, operasyon sonrasında ekimi yapılan köklerin tutunması için kaş bölgesini dış etkilere, çarpma vurma gibi travmalara karşı iyi korumalıdır.
 
Kaş ekim sonrası neler yaşanır?


Kaş ekiminden yaklaşık 2 hafta sonra kaş bölgesinde kabuklanmalar sona erer. Saç ekiminde olduğu gibi ilk çıkan kıllarda dökülme görülmektedir. Bu dökülme normaldir ve operasyonun başarısızlığı olarak yorumlanmamalıdır. Ekimi yapılan köklerden kalıcı kılların çıkmaya başlaması ortalama 3 ay kadar bir süre alabilir.
Tüm köklerden kaş çıkması 6 ay kadar bir süre sonunda gerçekleşir.Kirpik Ekimi


Yüzdeki estetik görünümün önemli bir parçası olan kirpik medikal amaçla yada kozmetik nedenle ekim işlemi uygulanarak düzeltilebilmektedir. Kirpik ekimi plastik cerrah ve uzman hemşire ekibi tarafından,hastane ortamında ameliyathane şartlarında işlem gerçekleştirilir.İşlem ortalama 2 saat sürer ve lokal anestezi ile yapılan hiçbir yan etkisi olmayan ağrısız sancısız bir işlemdir.İyileşme süresi 3 gündür.

Ekilecek kirpikler tekli grefler halinde saçlı alandan alınabilir. Donör bölgenin genelde ince saçlı bir bölge olmasına dikkat edilir.İnce saç telleri kaşlara yada kirpiklere nakledilmek için kalın tellerden daha uygundur. Donör saçlar mikro cerrahi yöntemlerle bir yada iki folükül halinde nakledilir. Saç tellerinin yada mikrograftların birer birer yerleştirilmesi doğal bir görünüm sağlanması açısından önemlidir.

Saçlar dönemler halinde uzar ve bu sebeple anında sonuç görülmez.Kaş ya da kirpiğinizde ki yeni kılların uzamaya başlaması 4 ila 6 ayı bulacaktır.