• https://www.facebook.com/Dr-%C3%87etiner-G%C3%BCzellik-Poliklini%C4%9Fi-950512888376652/?fref=ts
Kimyasal Peeling


Kimyasal Peeling


Peeling Nedir?
Kabaca bir tanımla Peeling, üst derinin soyulması ve derinin yenilenip, gençleştirilmesidir.

Kimyasal Peeling Nedir?
Cilde uygulanan peeling eğer AHA, TCA, Fenol gibi maddelerle yapılırsa buna "Kimyasal Peeling" denir.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır Ve Nasıl Etki Eder?
Kimyasal Peeling, özel solüsyonlarının cilde sürülmesi şeklinde uygulanır. Bu solüsyonlar, istenen derinliği ve etkiyi elde etmek için çeşitli konsantrasyon ve çeşitli etki gücünde olan çok sayıda maddeyi içeren geniş bir gruptur. Kimyasal Peelingler Cilt üzerine sürüldüklerinde, deri yüzeyinde kimyasal bir tepkime oluşturur. 
Bu tepkimenin derinliği, uygulanan maddenin tipine, konsantrasyonuna ve bekleme süresine göre değişir. Sonuçta deri üzerinde amaçlanan derinliğe kadar olan hücrelerin dökülmesini sağlayarak etkisini gösterir. Bunun etkisiyle deride yeni hücrelerin yapımı hızlanır. Cilt daha genç hücreler tarafından tekrar oluşturulur.

Glikolik Asit Peeling Nedir Ve Hangi Amaçlarla Kullanılır?
Şeker kamışından elde edilen ve doğal bir asit olan glikolik asit peelingleri, yüzde yaşlanma ve güneş gibi nedenlerle oluşan kırışıkları, akne izleri, çiller, doğum lekeleri, güneşe bağlı lekeleri azaltmak amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca yüzdeki genişlemiş gözeneklerde, uyluk içi ve karın bölgesindeki elastikiyet kaybı gibi sorunlarda da kullanılır. Glikolik asit peelingleri ile cildin hem kollajen miktarı ve kalitesi arttırılır hem de ciltte ileri düzeyde nemlendirme sağlanır. Uygulama sonrası cildin yumuşaklığını ve canlılığını arttırarak daha taze, gergin, genç, parlak ve elastik bir hale gelmesini sağlar.

Salisilik Asit Nedir Ve Hangi Amaçlarla Kullanılır?
Salisilik asit, bakterilerin ciltten uzaklaştırılması, ciltteki yağ üretiminin azaltılması ve aknelerin kurutulmasında kullanılan son derece başarılı bir tedavi yöntemidir. Salisilik asit cildin en dış katmanını temizler, gözeneklerin açılmasını sağlar ve tıkanmalar nedeniyle oluşan akneleri kurutur.

Pirüvik Asit Nedir Ve Hangi Amaçla Kullanılır?
Pirüvik asit deride laktik asite dönüşerek etkili olur. Pirüvik asitin antibakteriyel özelliği yanında, ciltteki yağ salgısındaki bozukluktan dolayı meydana gelen kuruluk ve pullanmaya karşı da etkilidir. Pirüvik asit kolajen elastik fibriler ve glikoprotein yapıların üretimini artırır. Pirüvik asit; keratoz (ciltteki kalınlaşma), pigmentasyon bozuklukları, orta düzey fotoyaşlanma ve derin kırışıklıklarda etkilidir.