• https://www.facebook.com/Dr-%C3%87etiner-G%C3%BCzellik-Poliklini%C4%9Fi-950512888376652/?fref=ts
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

 Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Uzun süre ayakta durmak, kuru bir cilde sahip olmak, güneşte uzun süre kalmak gibi faktörlerden kaynaklanan yüzdeki ve bacaklardaki kılcal damar genişlemeleri, hem sağlık açısından hem de estetik olarak önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Yüzde ve bacakta sık görülen kılcal damar gelişmelerinin estetik olarak sorun yarattığını ancak daha ileri aşamada sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Bacaklardaki kılcal damar genişlemelerinin kırmızı çok ince damarlar halinde başlayıp, giderek genişleyerek koyu kırmızı renge dönüşebilmektedir. Bu görüntüler, bazen sadece estetik yönden kötü bir görünüm oluştururken, çoğu zamanda bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açmaktadır.
Bu nedenle bu tür problemler görüldükten sonra en erken sürede tedavi edilmelidirler. Özellikle yüzde ve bacaklarda sık görülen kılcal damar genişlemelerine ve doğumda bebeklerin ciltlerinde görülen kırmızı lekeler için lazer yöntemiyle 1 ile 6 seans aralığında yapılan uygulamalarla etkili çözüm sunulmaktadır.

Kılcal damarların lazerlerle tedavisi tedavide birçok tıbbi teknolojik avantajlara sahiptir. Lazerle kılcal damar tedavisi sayesinde, iğneli ya da ameliyat yöntemlerine gerek kalmadan ciltteki genişlemiş damarların kolaylıkla azaltılması, görünmez hale getirilmesi ve ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir. Kılcal damar genişlemelerinde lazer tedavisinin etkili olup olmayacağı muhakkak bir doktor tarafından değerlendirilmeli ve tedaviye bu değerlendirme sonucuna göre karar verilmelidir. Tedaviden hemen sonra kızarıklık, morluk, hafif şişlik, çok ince ciltlerde tedavi uygulandığında nadiren hafif yanık veya zaman içerisinde kaybolan lekelenmeler görülebilir. Tedavi sonrasında kalıcı yan etkisi söz konusu değildir. Seans sayısı problemin yaygınlığı, derinliği ve genişliğine göre değişir. Genellikle
1-6 seans uygulanabilmekle birlikte, 4-6 haftalık aralıklarla ve ortalama 5-25 dakikalık seans süreleri içerisinde tedavi gerçekleştirilebilir."

Lazerle kılcal damar genişlemeleri tamamen tedavi edilebildiği için problemli kılcal damarların yeniden tekrarlaması söz konusu olmamaktadır. Bazen aynı bölgede farklı kılcal damar genişlemeleri görülebilmektedir. Ancak lazer ile tedavi edilen 
alanlarda kılcal damarların gelişme sıklığı, diğer tedavi görmemiş cilt kesimlerine göre daha düşük oranda olmaktadır. Tedaviden sonra, tedavi alanının genişliğine bağlı olmak üzere, bacakların uzatılarak birkaç saat dinlendirilmesi yararlı olacaktır.