• https://www.facebook.com/Dr-%C3%87etiner-G%C3%BCzellik-Poliklini%C4%9Fi-950512888376652/?fref=ts
Lazer Epilasyon Uygulamaları

 Laser Epilasyon Uygulamaları

Lazer epilasyon uygulaması, belli dalga boyundaki ışık kaynakları yardımıyla, vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemidir. Cilt tipine uygun lazer ışınları, sellektif olarak kılların kökünde yoğunlaşmaktadır, lazer ışığı burada çevredeki dokulara zarar vermeden ısıya dönüşerek, yalnızca kökü ve hücre çekirdeğinde tahribat yaratmaktadır.

Lazer Epilasyon cihazlarında bulunan lazer ışığının sahip olduğu dalga boyu melanin pigmentince emilebilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemine sahip lazer sistemlerinde, lazerin ısısı cilt üzerinde bir zarara sebep olmadan direkt kıl köküne etki eder. Ve kıl kökünü yok eden ısıya dönüşmektedir.

Lazer Epilasyon İşleminde Hangi Cihazlar Kullanılmaktadır?
Alexandrite, Nd Yag ve IPL sistemlerinin cihazları lazer epilasyon amacıyla kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?
Regl görmüş, koyu renk tüye sahip olan tüm yaş guruplarındaki kişilere uygulanabilir.
Lazer Epilasyonda Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Hastanın lazer epilasyon konusunda bilinçli olması son derece önemlidir. Lazer epilasyon uygulaması yapılacak klinik ya da merkez mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Uygulama yapılan bölgedeki kıllar koyu ve kalınsa, daha iyi sonuç alınmaktadır. Çünkü kalın kıllar yeterince enerji tutabilir. Kıl kökünün daha kalın olduğu durumlarda köke iletilmekte olan yüksek orandaki ısı, kökü çok daha güçlü tahrip edecektir. İyi sonuç için yeterli derecede enerji kullanılmalıdır. Enerji cildi yakmayacak ama kıl kökünü tahrip edecek düzeyde olmalıdır. Atım süresi cilde ve kıla göre ayarlanmalıdır. Kıl rengi siyah ise en iyi sonuç alınır. Beyaz tüyler üzerinde lazerin etkisi zayıftır. İyi ve etkili soğutma sistemi, uygun ve etkisi yüksek dozları kullanma imkanı verdiğinden, işlemin başarısını artıracak, yaşanması olası komplisayonların oranını düşürecektir. Uygulamanın başarısı, yapılan vücut bölgesine göre değişebilmektedir. Kişinin genetik yapısı ve kıl yapısı bu parametreleri etkileyebilir.

Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Uygulaması Yapılabilir mi?
Yaz aylarında lazer epilasyon uygulamalarında kullanılacak en iyi sistemler Nd - Yag Lazer ve ıpl sistemleridir. Lazer epilasyon uygulamaları sırasında, yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekmektedir. Bu sayede özellikle Nd-Yag lazerlerle, yaz aylarında da uygulama yapma imkanı doğmaktadır.

Lazer Epilasyon Uygulama Süresi Ne Kadardır?
Uygulamayı yapacak kişiye bağlı olmakla beraber komple bir vücut 30-40 dk. dır. Bir koltuk altı 2-3 dk. Komple yüz genelde 5-7 dk arasıdır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır? 
Gözleri ışıktan koruyan özel gözlükler kullanılması şartıyla vücudun bütün bölgelerinde bulunan tüylere uygulanabilmektedir. Yalnızca kulak delikleri içine ve gözlerin çukurlarına yapılmamaktadır.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Her Kıl Başarı İle Yok Edilebilir mi?
Lazer epilasyonda uygulamalarında kullanılmakta olan bütün cihazlar, melanin hücrelerini hedef almaktadır. Melanin miktarının daha yoğun olduğu koyu renk ve kalın kıllarda daha yüksek başarı sağlanmaktadır. Daha düşük seviyede olduğu açık renk kıllarda ise başarının oranı daha düşük olmaktadır. Başarı üzerinde etkisi olan bir diğer faktör kişinin teninin rengidir. Koyu ten rengine sahip kişilerde, cildin üst katmanında yer almakta olan melanin hücreleri daha fazla olduğundan dolayı, uygulamanın sebep olacağı yan etkilerin riski fazla olup, epilasyon uygulaması sırasında verilen enerji dağılacağı için, başarının oranı düşecektir. Sonuç olarak, lazer epilasyon uygulamalarında alınan başarı, uygulama yapılan bölgedeki kılların koyu renkli ve kalın olması ve kişinin açık ten rengine sahip olması ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

Bir Seansta Tüylerden Kurtulmak Mümkün müdür?
Lazer epilasyon uygulamalarında tek seansta tüylerden kurtulmak mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenmekte (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Lazer epilasyon seans sayısı uygulama yapılan bölgedeki kılların hangi büyüme devresinde olduğu ve renklerindeki farklılıktan dolayı kişiden kişiye hatta aynı kişide bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir.

Lazer Epilasyonda Tüm Tüylerden Kurtulmak İçin Kaç Seans Gereklidir?
Vücudumuzda bulunan kılların üç gelişim evresinde bulunduğunu belirtmiştik. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler, daha sonra diğer uyuyan kılları komple zaman içinde yok eder. Seans süresi kişinin hormonsal ve fiziksel ve kıl yapısına bağlıdır.

Lazer Epilasyonla Kalıcı Sonuç Almak Mümkün müdür?
Evet lazer epilasyonla kalıcı sonuçlar almak mümkündür. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Uzun yıllar boyunca klinik çalışmaları yapılan bu durumu Amerikan FDA' sı tarafında onaylanmıştır. İstenmeyen tüylerde başarı oranı çok yüksektir.

Lazer Epilasyon Cihazlarının Farkları ve Üstünlükleri Nelerdir?
Alexandrite lazer: Türkiyedeki insanların ten rengi çok koyu değildir ve kıl renkleri koyudur, bu sebepten dolayı Alexandrite lazer, epilasyon için en uygun yapıdadır. Alexandrite lazer sistemleri derinlerde bulunan kıl köklerine kadar ulaşabildiği için çok daha kalıcı sonuçlar sağlayabilmektedir. Alexandrite lazer sistemleriyle yapılan uygulamalarda, kalıcı yanık sorunu oluşmamaktadır. Cihaz cilt yüzeyine 3 santim gibi uygun bir mesafeden atış yaptığı için hijyenik açıdan da sorun yaşanmamaktadır. Polikiniğimizde Amerikan FDA onayı almış Cynacure marka Alxandrite cihazı kullanılmaktadır. Cynacure marka Alxandrite cihazı en son sistem olmasında dolayı diğer Alxandrite cihazlarına göre daha güvenlidir. Nd-Yag lazer cihazları: Daha ince ve kökleri derinlerde olan kıllar üzerinde ve yüz uygulamalarında başarı sağlanabilen bir cihazdır. Yazın güneş ışıkları çık yoğun olduğ dönemde de epilasyona ara vermeye gerek duyulmaksızın devam edilmektedir.Nd-Yag sistemi ince ve kıl kökü derindeki kıllarda başarılıdır. Işık bazlı sistemler: (IPL, Fotoepilasyon) Bu cihazlar lazer cihazı değil yoğunlaştırılmış ışık demetidir. Işık alanı geniş olmasından dolayı lazer epilasyon işleminin devamı olarak kullanılabilir. Diğer epilasyon uygulamalarına göre süresi daha uzun, sonuç daha geçtir.