• https://www.facebook.com/Dr-%C3%87etiner-G%C3%BCzellik-Poliklini%C4%9Fi-950512888376652/?fref=ts
Mezoterapi Uygulamaları

 Mezoterapi Uygulamaları

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting, Vitamin Enjeksiyonu)
Yüz mezoterapisi cilde mükemmel bir tazelik ve parlaklık veren bir işlemdir. Bilindiği gibi cilt üstüne sürülen kozmetikler, cilt bariyerini geçerek derin tabakalara nüfuz edemez, mezoterapi yönteminde ise ilaçlar istenilen hedef dokuya ulaşır. Cildin kollajen ve elastin sentezi aktive olur, cilt gerilir ve toparlanır. Uygulanan bu ilaçlar sayesinde ciltte parlaklık ve canlılık sağlanır.

İnsan vücudunun en geniş ve dış dünya ile en fazla ilişkide olan yeri olan derimiz hiç kuşkusuz en fazla korunması gereken uzuvlarımızdan biridir. Özellikle yüz, dekolte, el ve boyunda meydana gelen yıllarla uyumlu ya da uyumsuz deformiteler kişinin daha yaşlı ve sağlıksız görünmesine neden olmaktadır.
Cildin yaşlanmasına sebep olan genetik yapı ve yaş gibi kişisel faktörler dışında güneş ışığı, ultraviyole ışınlar, kirli hava, sigara kullanımı, stres gibi dış etkenler de söz konusudur. Bu etkenlerle, cildin dayanıklılığını ve esnekliğini sağlayan doku ve lifler, yapısal bozulmaya uğrar bu nedenle vücudumuzda yüz ve boyun çizgileri oluşur. Kırışıklık cildin yaşlanmasının en belirgin ifadesidir. Yapısal açıdan kırışıklık, cildin normal kıvrım yerlerinde (mimik bölgeleri) dokunun incelip gevşeyerek kırılmasıyla (ifade kırışıklıkları) belirgin hale gelmesi ve zamanla belirginleşerek çizgi oluşturması şeklinde tariflenebilir. Bu çizgiler özellikle ağız ve dudak çevresi, göz kenarı, yanaklar, boyun ve alında oluşmakla beraber vücudumuzun diğer hatlarında da dikkat çekmektedir, ancak yüz, ikili ilişkilerde dikkati öncelikle çeken bir alandır. 

Kırışıklıklar, durumları ve derinliklerine bağlı olarak az veya çok belirginlikte olabilmektedirler. Kırışıklıklar genellikle şahsın yaşı, ırkı, yaşam tarzı ve yüz yapısına bağlıdır. Dengeli beslenme, düzenli uyku, alkolü azaltma, sigarayı bırakma gibi yaşamsal düzenlemeler, güneş ışığından korunma, menopoz tedavisi, kozmetik bakım, serbest radikal tedavisi gibi yöntemlerle yaşlanma yavaşlatılıp geriye yönelik de tedavi sağlanabilir. Yapılacak en etkili yöntemlerden biri de Mezoterapi uygulamasıdır.

Mezoterapide tedavinin felsefesi, deri içine mikroenjeksiyon yöntemi ile hücre yenilenmesini ve yeni liflerin sentezini sağlayan özel karışımlar enjekte edilmesidir. Bu işlem yüzde mezolift olarak adlandırılır. Dermis içine yapılan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar. Bu sayede cildin elastikiyeti (gerginliği ) artmakta, cilt daha fazla su tutarak nem oranını arttırmakta, kırışıklıklar ve açık gözenekler azalmakta, kollagen üretimi artmakta, hücre döngüsü hızlanmakta ve cilt daha parlak, taze bir görünüme kavuşmaktadır. Mezoterapi tedavisinin seanslar , uygulanacak bölgeye ve yaşa göre düzenlenir ve uygulanır. Mezolifting tedavisi cerrahisiz, anestezisiz yüz gerginleştirme (face-lifting), kırışıkların azalması, doldurulması, kontur düzeltme, gevşekliğin azaltılması, leke tedavisi, yaşlanmayı geciktirme (anti-aging) gibi amaçlarla rahatlıkla kullanılabilir. Mezolifting yöntemi her yaşa uygulanabilir. Mezolifting tedavisine genç yaşlarda başlanması durumunda, cildi hep genç tutarak yaşlanmanın gecikmesini sağlanır.