• https://www.facebook.com/Dr-%C3%87etiner-G%C3%BCzellik-Poliklini%C4%9Fi-950512888376652/?fref=ts
C.G.F ve P.R.P Uygulamaları

 C.G.F

CGF-CD34  tekniği, ilgili hücrelerin ya da dokuların rehabilitasyonunu sağlamak için kullanılabilecek olan
ayrı ayrı fazlar da kanın iyileşme potansiyelininin tümünün yoğunlaştırılarak kullanılması sağlanmıştır.

CGF-CD34 tekniği ile doku rehabilitasyonuna yardım etmede rol oynayan faktörler şunlardır:

Kök Hücreler(CD34):
Çeşitli potansiyellere sahip bu hücreler, hücre çoğalmasına yardımcı olup, rehabilitasyonu yöneten hücrelerdir.

Doğal Büyüme Faktörleri
Dokuya yeniden şekil verilmesi ya da rehabilitasyonu ile iyileşmenin tetiklenmesini sağlayan ve diğer yöntemlere göre CGF-CD34 tekniğinde daha yoğun biçimde kişinin kendi kanından doğal yöntemlerle
elde edilen büyüme faktörlerini içerirler.


Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır.Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.


Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır.  CGF-CD34 uygulamasında da yaptığımız sadece vücüdun iyleşme kapasitesini arttırmaktır.

Estetik Amaçlı CGF-CD34
  • Yüz,
  • Boyun,
  • Dekolteler,
  • Eller,
  • Bacak içleri-selülit bölgeleri,
  • Kollar gibi sarkmış tüm vücut bölgelerine uygulanabilir.

Cilt Kırışıklıkları ve Sarkmaların Tedavisinde
Tüm yüz bölgesinde; alın, göz kenarı, burun kenarı kırışıklıklarında, boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklık, sarkma ve lekelerin tedavisinde, üst kol,karın,iç bacak,
diz bölgeleri kırışıklık, sarkma, çatlaklarında, t
üm vücutta görülen sarkma ve  çatlak ve izlerin giderilmesinde başarı ile uygulanmaktadır.

Yüz Gençleştirme Tedavisinde
CGF-CD34 solüsyonuna uygun dozlarda Ozon eklendiğinde hem iyileştirici hücre olan trombositle aktive olur, hemde iyileştirici madde olan Büyüme-Growth Hormon miktarı önemli ölçüde artar. Dokulardaki oksijen seviyesi yükselir.

Ozonlanmış CGF-CD34 'nin Estetik Amaçlı Kullanılması
Özellikle yüz gençleştirme ve saç dökülmesinin önlenmesi tedavilerinde ozon tedavisi ile kombine kullanıldığında çok başarılı bir ikili oluşturmaktadır. Ozon tedavisi ile önce doku kanlanması oksijen seviyesi arttırılır. Daha sonra CGF-CD34 terapi ile dokunun iyileşmesi sağlanır.

Yüzde Lifting Etkisi Sağlar
Derinin hızla yapılanmasını sağladığından uygulanan cilt gölgesinde toparlanma yani lifting etkisi oluşturur.

Yüzde Peeling Etkisi Sağlar
Peeling gibi uygulamalardan sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlar.Deride oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasını sağlar. İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve derinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlar.

Yüzde Dolgu Etkisi Sağlar
Deride oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasını sağlar.P.R.P


PRP nedir? 
PRP; "Platelet rich plasma" platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen yöntemin kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki "platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın" yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. PRP enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla kalp ameliyatlarında, iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla tenisçi dirseği, tendon sakatlığı gibi rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır. PRP vücutta enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Prp İle Cilt Gençleştirme Nasıl Sağlanır?

Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda , vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Örneğin lazer, peeling gibi yöntemlerle derimize mikro düzeyde hasarlar veririz ve iyileşme sürecini tetikleriz. Bu hasar sonunda büyüme faktörleri salınır ve iyileşme süreci başlar. Dermo kozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin ve sentetik olarak elde edilen büyüme faktörlerinin aracılığıyla iyileşme sürecini başlatır. Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.

Prp ile Cilt Yenileme Prosedürü Nasıl Uygulanır? 
Platelet açısından zengin plazma elde etmek amacıyla özel bir filtre ve satrifüj kullanılır. Plateletlerin yaklaşık % 97'si ayrışır ve plazma içinde normalin 6 – 10 katı daha fazla konsantrasyona sahip olur. P.R.P prosedürü hastadan kan alınması ile başlar. Özel bir filtre ve santrifuj yardımıyla otolog beyaz kan hücreleri içeren platelet açısından zengin plasma hazırlanır. Son olarak platelet açısından zengin otolog beyaz kan hücreleri içeren plazma (PRP) tedavi bölgesinde cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki ile yoğun şekilde büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar. P.R.P., dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanır.

Prp Uygulaması Ne Kadar Sürer?
Yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır.

Prp ile Cilt Yenileme Enjeksiyon ile mi yapılır? 
Hayır, maske veye krem olarakta hazırlanması mümkündür.

Prp ile Cilt Yenileme Hangi Durumlarda Etkilidir? 
Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerine uygulanabilir. Lazer-peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak Deride yllarca ultraviole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasını sağlamak İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak Saç dökülmesi tedavisi nde tek başına veya diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir.

Prp Güvenilir bir Cilt Gençleştirme Yöntemi midir? 
Hastanın kendisinden alınan kan steril ve kapalı bir kit yardımıyla kullanılır, bu nedenle PRP güvenilir bir uygulamadır.

Prp'nin Etkisi Ne Zaman Görülür? 
Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir belirgin etki görülür.

Prp ile Cilt Gençleştirmenin Etkisi Kalıcı mıdır? 
15 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan sonra 10-12 ayda bir tekrarlanırsa kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir.

Prp Yönteminin Avantajları Nelerdir? 
Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP'nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir kaybolmaz.

Prp ile Cilt Yenileme İşlemi Acılı mıdır? 
Hafif bir rahatsızlık hissi dışında ciddi bir acı hissedilmez.

Prp Kimlere Yapılmaz? 
Platalet sayısı yetersiz hastalar ve kanser hastalarında yapılmaz.

Prp Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Anlamına mı Gelir? 
İşlemin mantığı doku uyarımıdır. Uyarılan yaşlı ve yıpranmış doku kendini yenilemeye başlar. PRP yönteminde ki yenileyici faktör büyüme faktörleri adı verilen bazı maddelerdir. Bu maddeler trombosit adı verilen kan hücrelerinde bol miktarda bulunur. Prp yöntemi bu hücrelerin elde edilip dokuya verilmesi işlemidir. Özellikle PDGF, TGF ve VEGF adı verilen uyarıcı faktörler doku gençleşmesinde yararlıdır. Bir başka deyişle gençleşmeyi sağlayan kan ya da kanın içinde bulunan hücre değil, hücrenin içinde bulunan maddelerdir. Bu yöntem hücre enjeksiyonu tekniğinden farklı bir şekilde verilen hücrelerin parçalanması ve içindeki yararlı maddeleri dışarı çıkarması mantığına dayanır. En az 8 cc kan alınır. Bu kan özel bir solusyon içerisinde santrifüj işlemine uğrar. Yaklaşık 10 dakika sonra sarımsı bir sıvı şeklinde trombosit elde edilir. Elde edilen sıvı gençleşme istenen bölgelere deri yüzeyine çok yakın ince iğnelerle enjekte edilir. Enjekte edilen bölge kremler ile uyuşturulabilir. Etki için bir kür gerekir. Bir kür tedavi 2 haftada bir 4 uygulamadır. Yılda bir kür önerilir. Trombositler ile elde edilecek gençleşme konusunda gerçekçi olmak gerekir. Hedef daha sağlıklı görünen daha fresh ifadeye sahip bir cilt olmalıdır. Yüzeyel kırışıklıklara etkili olur. Buradaki etki dolguda olduğu gibi doldurarak kırışıklık giderme değil, gençleştirerek giderme şeklindedir. Yöntem hücresel gençleşmenin yerini tutamaz. Kök hücreden zengin yağ hücresi hücresel gençleşmenin en önemli basamağıdır. PRP, kök hücreden zengin yağ hücresi ile kombine edilebilir.